Każda osoba, która dorastała w latach 80. i 90. z pewnością pamięta i do dziś wspomina z nostalgią salony gier arcade, których szczyt popularności przypadł w Polsce na te lata właśnie.
Były to miejsca w których na automatach do gier do których wrzucało się złotówki, lub zakupione wcześniej żetony, pograć można było w różnorodne gry video sprowadzane wcześniej z zachodu.
Salony gier obecne były u nas zwłaszcza w nadmorskich miejscowościach i ośrodkach wypoczynkowych. Były one niezwykle popularne, a nie jeden dzieciak, w tym także ja, przepuścił w nich całe kieszonkowe.
Budowa automatów Arcade
Automaty do gier były dużymi maszynami, których zadaniem było zarabianie pieniędzy i dostarczanie rozrywki dzieciakom, dla których był to zwykle jedyny kontakt z grami video. Zbudowane były z drewnianej obudowy, kineskopowego ekranu, dwóch gałek kierunkowych, dwóch zestawów przycisków, tak żeby można było na nich grać, także w dwie osoby, oraz wrzutnika monet. Na każdym automacie zainstalowana była jedna gra video.
Historia automatów i gier Arcade
Pierwszą grą arcade była Galaxy Game stworzona w 1971 roku przez dwóch studentów uniwersytetu Stanforda, a pierwszą grą która osiągnęła komercyjny sukces był Pong wydany w 1972 roku przez firmę Atari. Gra wydana była w formie arcade, czyli zainstalowana była w prototypie maszyny do gier i tak zaczęła się historia automatów do gier. Tak jak i w wielu innych dziedzinach, również tutaj byliśmy daleko za zachodem, dlatego pierwsze automaty do gier pojawiły się u nas dekadę później.
Dlaczego gry, oraz automaty Arcade osiągnęły tak wielki sukces na całym Świecie ? Automaty Arcade z grami video osiągnęły tak wielki sukces przede wszystkim dlatego że był to zupełnie nowy rodzaj gier dużo ciekawszy niż pinball, gra w którą grało się na innych urządzeniach do gier tzw. fliperach. Gra polegała na odbijaniu po nachylonej planszy metalowej kulki, za pomocą ruchomych łapek. Łapkami sterowało się za pomocą przycisków umiejscowionych po obydwu stronach maszyny. Przed erą automatów Arcade, flipery były najpopularniejszymi na świecie maszynami do gier. Automaty Arcade je zdetronizowały.
Drugim powodem tak dużego sukcesu, było niewątpliwie to że gry video były dużo bardzie różnorodne, niż pinball w który zasadniczo za każdym razem grało się tak samo.
Gry Arcade były krótkimi grami video o prostej grafice i nieskomplikowanej fabule. Dzięki temu że fabuła była nieskomplikowana, a grafika musiała być prosta (przemysł gier video dopiero raczkował) główny nacisk położony był zawsze na grywalność. Gry video były niesamowicie grywalne, a przez to że nie były skomplikowane „próg wejścia” był bardzo niski. Wystarczyło parę sekund by sprawdzić, którym przyciskiem się skacze, którym kopie, lub strzela i już można było cieszyć się grą. Nie zapisywało się stanu gry, gdy traciło się życie, wrzucało się monetę i grało jeszcze raz. To kolejny powód sukcesu gier video w tamtym czasie. Dzisiejsze gry są dużo bardziej skomplikowane, żeby zacząć nową grę trzeba nierzadko przejść czasochłonny tutorial, żeby w ogóle wiedzieć jak poruszać się w grze, przez co nie jest to już rozrywka dla każdego. Trzeba poświęcić na nią zdecydowanie więcej czasu no i zakupić odpowiedni sprzęt.
A więc podsumowując gry video na automatach Arcade były zupełnie nowym rodzajem gier, były różnorodne, nieskomplikowane i niesamowicie grywalne. Do tego można w nie było grać samemu, lub w późniejszych czasach również, w dwie osoby i to wszystko przyczyniło się do ich popularyzacji na całym świecie.
Ewolucja automatów Arcade
Dość szybko gry arcade zaczęły ewoluować. Pojawiały się coraz to nowe rodzaje gier takich jak wyścigi samochodowe, wyścigi motorowe, różnego rodzaju strzelanki. Zmianą ulegały także same automaty. Pojawiało się coraz więcej urządzeń przystosowanych pod konkretne gry. Na automatach zaczęły pojawiać się coraz to nowe kontrolery, kierownice i pistolety świetlne. Producenci starali si wyróżnić wśród konkurencji i zaproponować graczom automat jak najlepiej przystosowany do konkretnego rodzaju rozgrywki. Z czasem pojawiły się maszyny odbiegające wyglądem od pierwotnej wersji automatu do gry. Urządzenia te posiadały zintegrowane z grą siedziska, lub całe kabiny z miejscami siedzącymi i wymyślnymi kontrolerami, imitujące wnętrze samochodu, czy statku kosmicznego. Wodącymi producentami gier arcade w tym okresie były firmy : Atari, Namco, Sega, Nintendo, SNK, Midway, Konami, Cinematronics, Centuri, Capcom oraz Williams.
Dlaczego pomimo tak dużego sukcesu na całym świecie automaty do gier Arcady zniknęły ?
Przemysł gier się rozwijał, zaczynały pojawiać się pierwsze konsole do gier na tzw. kartridże. Każdy z pewnością pamięta kultową konsole Nintendo Entertainment System, a zwłaszcza jej rodzimą wersje Pegasusa. Pojawiały się, także pierwsze komputery na których można było grać w gry video takie jak Atari i Commodore. Granie w gry w domu było tańsze i wygodniejsze, przez co salony gier powoli przestawały istnieć.
W krajach takich jak USA i Japonia salony gier wciąż istnieją i zapewne z innych względów niż kiedyś, cieszą się wciąż dużą popularnością, ale kultura grania w gry na automatach, była w tych krajach zdecydowanie większa. W Polsce automaty do gier pojawiły się dużo później przez co kultura gier w salonach nie zdążyła rozwinąć się na tyle,żeby pomimo rozwoju konsol do gier i komputerów, wciąż cieszyły się one popularnością. U nas nigdy nie było salonów z prawdziwego zdarzenia, takich jak w tamtych krajach, a w obecnych już praktycznie w ogóle nie istnieją.
Rodzaje gier Arcade
Gry Arcade umownie podzielić można na kilka kategorii. Są wśród nich :
Bijatyki (Street Fighter, Mortal Kombat, The King of Fighters, Tekken )
Chodzone Bijatyki ( Double Dragon, Punisher, Vendetta, Final Fight )
Strzelanki (Metal Slug, Sunset Riders, Virtua Cop, Aliens)
Zręcznościowe/platformowe ( Super Mario Bros., Pac-Man, Popeye, Donkey Kong)
Sportowe ( NBA Jam, Street Hoop, Back Street Soccer, Virtua Tennis)
Samoloty/Statki Kosmiczne ( 1944, Space Invaders, Galaga)
Wyścigowe ( Super Hang-On, Out Run, Pole Position, Sega Rally )
Logiczne ( Tetris itp.)
Po za wymienionymi kategoriami gier można by je jeszcze podzielić w zależności od tego czy poruszamy się od lewej do prawej strony ekranu ( wtedy wszystko widzimy z boku ), czy od dołu do góry ekranu ( wtedy obraz widziany jest z góry ) Pewnie znalazło by się jeszcze kilka kategorii i podkategorii, na jakie podzielić możemy gry arcade, ale ja zwykle dziele je w ten właśnie sposób. O samych grach bliżej opowiem w kolejnych artykułach.